Przemysł
najlepsze oferty

Urządzenia, które ułatwiają pracę

Magazyn lub hala produkcyjna to miejsca, gdzie transportowane są ciężkie przedmioty.

W takich miejscach właśnie dużą pomocą są urządzenia, szczególnie urządzenia bliskiego transportu mogą być dobrym rozwiązaniem. Urządzenia tego typu dają możliwość na przemieszczanie ładunków na niewielkich dystansach, a ich przeznaczenie i typ zależą przede wszystkim od przestrzeni, gdzie są wykorzystywane.

Urządzenia bliskiego transportu – co można do nich zaliczyć?

Do urządzeń transportu bliskiego można zaliczyć wiele różnych urządzeń, które wykorzystuje się do przenoszenia ładunków oraz ludzi. Urządzenia tego typu są regulowane poprzez odpowiednie rozporządzenia. Możesz znaleźć je na tej stronie: https://www.dalmec.com/pl/rodzaje-urzadzen-do-transportu-bliskiego/

Jednym z popularniejszych urządzeń bliskiego transportu są dźwigi budowalne. Bardzo dobrze sprawdzą się do przemieszczania ładunków czy nawet ludzi, w zależności od tego jak są zbudowane. Dźwigi posiadają specjalne kabiny lub pomosty, które poruszają się głównie wzdłuż pionowych prowadnic. Czasami dźwigi tego typu nazywa się windami. Dużą popularnością cieszą się także suwnice. Są to dźwignice, które składają się konstrukcji nośnej i przemieszczają się po torach. To urządzenie daje możliwość tylko na przenoszenie ładunków w pionie lub poziomie. Przestrzeń przenoszenia jest bardzo mocno ograniczona położeniem toru jazdy.

Żurawie to kolejny rodzaj urządzeń bliskiego transportu. Najbardziej popularne są żurawie stacjonarne i żurawie samojezdne. Żurawie stacjonarne są dźwignicami umieszczonymi na podłożu stałym. Podstawą konstrukcji jest wysięgnik, który wykonuje ruch obrotowy. Żurawie samojezdne składają się z wychylonego wysięgnika, a także wciągarki. Wciągarka jest elementem, który umożliwia przemieszczanie się ładunków. Najczęściej stosuje się je do prac montażowych i przeładunkowych. Żurawie samojezdne sprawdzą się także Istnieją także żurawie wieżowe, szybkomontujące i przenośne HDS. Te 3 rodzaje bardzo często wykorzystywane są podczas budowy. Szczególnie żurawie wieżowe, ponieważ ich wysięgnik daje możliwość podnoszenia ładunku na haku na duże wysokości. Żurawie przenośne HDS montowane są najczęściej na samochodach ciężarowych, które umożliwiają rozładuje i załadunek towarów.

Inne urządzenia

Do urządzeń bliskiego transportu zalicza się także manipulatory. Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje manipulatorów: manipulator elektryczny i pneumatyczny. Manipulator to urządzenie, które daje możliwość na przenoszenie ciężkich materiałów w konkretnym obszarze. Najczęściej wykorzystuje się je na magazynach oraz halach produkcyjnych. Z ich pomocą praca staje się znacznie bardziej efektywna oraz bezpieczniejsza. Z ich dużym zastosowaniem można spotkać się w branży motoryzacyjnej, gdzie często używa się je do przenoszenia i montowania szyb w samochodach. Manipulatory cechują się także bardzo dużą precyzją oraz płynnością wykonywanych ruchów. Z powodu różnorodności chwytaków, które należy zamontować na manipulatorze są one bardzo wszechstronne i można je zastosować w wielu branżach.