Przemysł
najlepsze oferty

Jak przebiega produkcja konstrukcji stalowych?

Proces, jakim jest produkcja konstrukcji stalowych, nie jest tak prosty, jak wielu osobom mogłoby się wydawać. Aby stawiane konstrukcje mogły odznaczać się zarówno trwałością, jak i estetyką wykonania, konieczna jest odpowiednia obróbka wykorzystywanych elementów.

W niniejszym artykule opowiemy, przez jakie procesy musi przejść stal, aby spełnione zostały wymogi EN 1090. To właśnie od nich zależy bowiem, czy stal może zostać wykorzystana w konstrukcji.

Czyszczenie blach

Pierwszym krokiem, rozpoczynającym przygotowanie stali do produkcji, jest jej dokładne oczyszczenie, aby możliwe było spełnienie norm PN-ISO 8501-1: Sa21. Za pomocą oczyszczarek przelotowych, czyści się blachy o wymiarach 2500 mm x 6000 mm. Stal oczyszczona przelotowo zostaje następnie opracowana za pomocą oczyszczarki komorowej 12 x 5 x 5 m.

Cięcie stali

Aby produkcja konstrukcji stalowych mogła ruszyć dalej, konieczne jest odpowiednie przecięcie kształtowników, prętów oraz profili zamkniętych. Pierwszym etapem tej procedury jest cięcie przecinarką taśmową, w układzie nożycowym lub poziomym. Układem nożycowym sterujemy w sposób tradycyjny, zaś poziomym – numeryczny.

Profile kształtowe oraz blachy o grubości nieprzekraczającej 25 mm tnie się za pomocą nożyc gilotynowych. Blachy ze stali węglowej o grubości do 300 mm i wymiarach 2500 mm x 6000 mm podlegają cięciu gazowym, wykonywanym na numerycznie sterowanych wypalarkach. Z kolei w przypadku blach ze stali stopowych i metali nieżelaznych o grubości do 15 mm i wymiarach 2500 mm x 6000 mm, należy sięgnąć po cięcie plazmowe, wykonywane wypalarką sterowaną numerycznie.

Zwieńczeniem cięcia stali jest półautomatyczne cięcie gazowe, czyli fazowana obróbka prostych odcinków. Po zakończeniu tej procedury, możliwe jest przejście do obróbki plastycznej.

Obróbka plastyczna

Pierwszym etapem jest tu zaginanie stali za pomocą specjalnej prasy krawędziowej. Jej rodzaj dobiera się do prześwitów między kolumnami oraz maksymalnego rozmiaru wyginanych blach. Podczas zaginania stalowej blachy, konieczne jest też odpowiednie wyprostowanie arkuszy oraz detali. Proces ten może odbywać się hydraulicznie lub mimośrodkowo. Zamknięciem obróbki plastycznej jest zwijanie blachy na specjalnych walcach.

Ostatnie kroki

Obrobioną plastycznie stal możemy poddać obróbce cieplnej (spawaniu), którą, zależnie od potrzeb, można przeprowadzić na wiele różnych sposobów, w tym też nieniszczący. W jej trakcie bada się też wszystkie spoiwa. Zespawaną blachę można poddać obróbce mechanicznej (frezowaniu), co pozwoli na ostateczne przygotowanie jej do produkcji.

Produkcja konstrukcji stalowych jest procesem wymagającym ogromnego doświadczenia i nakładu pracy. Wykonane elementy można też ocynkować, jeśli mamy zamiar zabezpieczyć konstrukcję przez czynnikami atmosferycznymi. Tylko tak spora staranność da nam gwarancję, że postawiona konstrukcja spełni swoje zadanie.