Przemysł nieustannie współpracuje z dziesiątkami naukowców próbując rozwijać coraz to nowsze technologię. Wszystko w imię postępu i zysku. Ośrodki badawcze na całym świecie codziennie testują kolejne rozwiązania, które mają przyspieszyć przeróżne procesy lub ułatwić te, które do tej pory były niezwykle trudne do wykonania. Jednym z ciekawszych projektów, nad którym pracują naukowcy na całym świecie są nanoroboty.
Co to właściwie jest?
Nanoroboty inaczej zwane nanitami to maszyny, które wciąż próbujemy opracować, a ich główną zaletą ma być mikroskopijny rozmiar mieszczący się w zakresie 1.5-100 nanometrów. Żeby stworzyć tak niewielkie urządzenia należy posłużyć się specjalną nanotechnologią, nad którą prowadzone są badania. Nie jest to prosty proces, jednak z każdym kolejnym rokiem czynimy postępy.
Stan na dzień dzisiejszy
Jak już wspominaliśmy wciąż prowadzone są badania nad nanorobotami. Do tej pory udało się stworzyć urządzenie wielkości 1.5 nanometra jednak było ono dość prostą konstrukcją, która nie miała zbyt wiele do zaoferowania. Przewiduje się, że pierwsze zaawansowane nanoroboty ujrzą światło dziennie około 2030 roku.
Sposoby wykorzystania
Sposobów wykorzystania nanotechnologii jest całe mnóstwo od medycyny, gdzie mogą usuwać z organizmu na przykład komórki nowotworowe lub dostarczać leki, przez wojskowe – wzmacnianie organizmu żołnierza, do naprawczych (naprawa uszkodzonych części skomplikowanych mechanizmów. Przewiduje się, że wprowadzenie takiej technologii pozwoli na przedłużenie ludzkiego życia, a także pozwoli wyeliminować wiele chorób. Genetycznych i nie tylko. Nanoroboty zainstalowane w ciele mogłyby automatycznie usuwać tworzące się zagrożenia jak np. gromadzące komórki nowotworowe. Poza tym znajdziemy zastosowanie dla nanitów chyba w każdej branży. Wielu naukowców twierdzi, że pozwolą one nam na nieśmiertelność, dzięki automatycznemu naprawianiu naszego starzejącego się DNA. Są to oczywiście hipotezy, niemniej jednak pewne jest, że nanotechnologia niesie za sobą całą masę nowych możliwości.