Przemysł
najlepsze oferty

Nauka i przemysł

Wielkie zakłady produkcyjne to nie tylko miejsca pracy dla techników czy inżynierów, ale również dla naukowców z bardzo różnych dziedzin. Powiązania pomiędzy środowiskiem akademickim i biznesem w naszym kraju dopiero zaczynają się kształtować, tymczasem zapotrzebowanie na nowe technologie jest tak duże, że firmy nie chcąc zostać w tyle za konkurencją są zmuszone tworzyć własne ośrodki badawcze. W jakich okolicznościach naukowcy w zakładach przemysłowych znajdują zatrudnienie?

W każdym zakładzie produkującym duże jednostki morskie potrzebni są ludzie którzy badają wytrzymałość stopów wykorzystywanych podczas produkcji statków czy ich właściwości kinetyczne. Zatrudnienie znajdują tu fizycy i chemicy – jeśli dany materiał nie spełnia oczekiwań zleceniodawcy wówczas trzeba szukać innego, lepszego rozwiązania. Każda duża stocznia ma własny ośrodek badawczy, przy czym odkrycia zatrudnianych przez nich naukowców często pozostają własnością intelektualną i tajemnicą zakładu.

Dość oczywistym miejscem pracy dla chemików są również zakłady chemiczne. W chwili obecnej zapotrzebowanie na nich jest nawet większe niż na niewykwalifikowanych robotników bo większość czynności które wykonywali ci drudzy współcześnie wykonują maszyny. Chemicy są niezbędni nie tylko jeśli chodzi o poszukiwanie nowych rozwiązań i technologii, ale również do nadzoru nad procesem produkcyjnym, zapewnienia bezpieczeństwa czy ustalenia właściwych proporcji odczynników używanych do produkcji danego materiału.

Zakłady motoryzacyjne natomiast potrzebują fizyków, między innymi do przeprowadzenia crash-testów, ustalania optymalnej strefy zgniotu nowych modeli aut czy wytrzymałości poszczególnych części (części nie mogą zużywać się zbyt szybko, aby klient nie wybrał auta konkurencji, ani zbyt wolno, aby zapotrzebowanie na nowe samochody nie zniknęło).

Naukowcy potrzebni są również we wszelkich jednostkach certyfikujących, które jakkolwiek same nie są zakładami przemysłowymi to jednak mają one bardzo istotny wpływ na kształt rynku i to co fabryki produkują. Certyfikaty przeprowadza się na podstawie testów – tu również potrzebni są fizycy i chemicy, a jeśli mówimy o branży spożywczej czy odzieżowej – również biolodzy.