Na wodę w studni oddziałuje szereg czynników, dlatego konieczne jest jej badanie. Nie tylko, gdy pojawiają się sygnały, że coś z nią jest nie tak.
Tysiące Polaków korzysta z wody ze studni. Jedni na co dzień, inni mają studnie przy domkach rekreacyjnych. Domki letniskowe często są tak położone, że niemożliwe jest podłączenie do sieci wodociągowej. Pozostaje najczęściej studnia głębinowa. Poza tym w Polsce wciąż jest wiele rejonów, w których ludzie nie mają na co dzień dostępu do sieci wodociągowej, a co za tym idzie, korzystają ze studni.
Kiedy zbadać wodę?
Woda jest źródłem życia. Ludzki organizm w większości składa się z wody. Dlatego każdego dnia każdy powinien pić przynajmniej 2 litry wody. Ważne jest picie czystej, zdatnej do picia, zdrowej wody. Dlatego badanie wody ze studni jest niezbędne, gdy:
- z wody przez dłuższy czas nie korzystano,
- studnia znajduje się w pobliżu szamba,
- niedaleko studni są pola, które są nawożone,
- woda jest inna niż wcześniej.
Jakie sygnały powinny zaniepokoić?
Badanie wody ze studni powinno się wykonać, gdy dostrzeżesz zmiany w niej. Może ona mieć inny zapach, stać się mętna bądź zmienić barwę. Poza tym woda może mieć też inny smak. Wszystko to wskazuje na konieczność wykonania jej badania. Spożycie niepewnej wody może skończyć się nagłymi problemami zdrowotnymi. Zdecydowanie lepiej zapobiegać, niż leczyć.
Gdzie można zbadać wodę?
Jest kilka opcji. Badanie wody ze studni wykonasz w sanepidzie. Inną opcją jest wyspecjalizowane laboratoriom. Można również wodę oddać do badania do firmy zajmującej się uzdatnianiem wody. Jeśli zamierzasz samodzielnie pobrać próbkę, musisz kupić specjalną termopaczkę. W niej jest również instrukcja, jak właściwie pobrać wodę ze studni.
Inną opcją jest możliwość zamówienia specjalisty. Pobierze on próbkę wody we właściwy sposób i ściągnie z głowy problem. Dzięki badaniu wody masz pewność, że Ty i Twoja rodzina korzystacie z pewnego, zdrowego źródła.