Przemysł
najlepsze oferty

Jakimi sposobami można obniżyć rachunki za prąd?

Napięcia spowodowane rosyjską agresją na Ukrainę, postępująca inflacja przez wcześniejszy zastój gospodarczy państw, spowodowana wirusem-19 i zapowiadane podwyżki operatorów energii elektrycznej, sprawiają, że społeczeństwo jest zmuszone szukać oszczędności. Czy zmniejszenie zużycia jest ważne i czy oszczędzanie energii elektrycznej w domu jest możliwe?

Jaki sprzęt zużywa najwięcej energii elektrycznej?

Urządzenia napędzane energią elektryczną są odpowiedzialne za ponad połowę zużycia miesięcznego prądu w gospodarstwie domowym. Najwięcej energii pożera bojler elektryczny i płyta indukcyjna. O ile zbiornik elektryczny na ciepłą wodę jest już rzadziej spotykany, o tyle płyta indukcyjna to przyszłość nowoczesnego sprzętu kuchennego. Zaraz za powyższymi sprzętami znajduje się zmywarka, lodówka i piekarnik, czyli urządzenia, które są niezbędne do codziennego funkcjonowania. 

Jednak nie można zakładać, że na pewno będą one odpowiadały w naszym domu za największe zużycie, jeśli czajnik elektryczny będzie włączany co 10 minut, lub komputer stacjonarny będzie pracował nieprzerwanie przez kilka dni. 

Jak gospodarować sprzętem elektrycznym, aby obniżyć rachunki za prąd?

Sposobów, które redukują rachunki za zużycie energii elektrycznych jest całe mnóstwo. W pierwszej jednak kolejności warto się zastanowić, które urządzenia elektryczne są eksploatowane najczęściej i mogą być przyczyną wysokich rachunków. Typując sprzęt, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim czas pracy i moc. Czas pracy jest uzależniony od sprzętu i indywidualnego użytkowania, jednak moc można łatwo określić za pomocą jednostki. Mowa oczywiście o watach. Im wyższa wartość, tym większe pobieranie energii elektrycznej przez urządzenie. Jeśli chcemy wyeliminować urządzenia, warto zacząć od tych najstarszych, bazujących na starszych technologiach, ponieważ mogą skutecznie, uniemożliwiać redukcję użycia. 

Na oszczędzanie energii elektrycznej w domu wpływa także zakup nowego sprzętu. Przy zakupie warto wziąć pod uwagę klasę energetyczną urządzenia. Im większa klasa energetyczna, tym mniejsze zużycie prądu. Producenci poprzez przepisy prawne wprowadzone przez Unię Europejską muszą klasyfikować urządzenia według poszczególnych klas. 

W 2021 roku nastąpiła ich aktualizacja, więc nowy przedział klasowy rozpoczyna się zawsze od litery A i to właśnie te są najbardziej energooszczędne. Najmniej z kolei są te oznaczone literą G. Zazwyczaj nowe sprzęty są w klasie A+++ lub A++. Warto dopowiedzieć, że zakup droższego sprzętu, lecz bardziej energooszczędnego pomimo jednorazowego większego wydatku z pewnością pozytywnie wpłynie na domowy budżet.

Sposoby, pozwalające zmniejszyć rachunki za zużycie prądu

W powyższej części artykułu przedstawiliśmy najważniejszą teorię. Czas przejść do praktyki. Już od wielu lat ekonomiści i ekolodzy zwracają uwagę na konieczność zużycia energii elektrycznej, co nie tylko pozytywnie oddziałuje na rachunki, lecz także na środowisko. Oprócz samych zachęt można spotkać w sieci, w gazetach i książkach porady na temat sposobów, pozwalających zmniejszyć zużycie. 

Okazuje się, że oszczędzanie energii elektrycznej w domu można realizować na wiele sposobów. W przypadku urządzeń elektrycznych warto zmienić nawyki w trakcie ich używania w celu przygotowania posiłków. Przykładowo gotując posiłek w garnku, warto nakryć naczynie pokrywką – w ten sposób danie będzie gotowe szybciej, co wpłynie na skrócenie czasu korzystania z płyty indukcyjnej. Osoby lubiące gotować zdrowo uwielbiają korzystać z elektrycznego piekarnika. Stare gospodynie są nauczone otwierać piekarnik, aby sprawdzić na przykład konsystencję ciasta. Na tle doświadczeń okazuje się, że otwieranie piekarnika powoduje jego schłodzenie. Taka praktyka wydłuża korzystanie z piekarnika przez konieczność ponownego nagrzania, tym samym kosztów zużycia prądu. 

Sprzętem zużywającym dużo prądu jest mikrofalówka, Dzięki niej można szybko podgrzać danie. Wiele osób stosuje ją, aby także rozmrozić na szybko artykuły spożywcze. Jeśli chcemy obniżyć rachunek, warto nie korzystać w ten sposób z mikrofalówki i wykładać zamrożoną żywność dzień wcześniej. Jak widać, oszczędzanie energii elektrycznej w domu jest bardzo proste, wystarczą same chęci.