Zapewne każdy z nas słyszał kiedyś o mikroorganizmach, znanych jako bakterie Coli. Ich prawdziwa nazwa to Escherichia coli. Mówimy tu o pałeczkach okrężnicy, stanowiących część flory bakteryjnej jelita grubego. Mikroorganizmy ty występują zarówno u ludzi, jak i zwierząt stałocieplnych. Oczywiście, ich obecność jest w stu procentach naturalna i korzystna dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu – to właśnie te bakterie są bowiem odpowiedzialne za prawidłowy rozkład pokarmu oraz produkcję witamin B i K. Niestety, chociaż sama obecność Escherichia coli w jelicie nie jest powodem do alarmu, tak pojawienie się ich w innych częściach naszego organizmu wiąże się z rozwojem uciążliwych chorób. Oto, co należy zatem wiedzieć na ten temat.
Jakie schorzenia powodują bakterie Coli?
Najczęstszym powodem zakażenia bakteriami Coli jest wypicie zanieczyszczonego płynu. W takich przypadkach, mówimy o zakażeniu bezpośrednim. Mikroorganizmy te są również obecne w nieświeżej żywności, dlatego też warto prześledzić zawsze wszelkie informacje, dotyczące wadliwych partii danego produktu spożywczego. Dzieci, osoby starsze oraz wszyscy ci, którzy zmagają się z zaburzeniami pracy układu immunologicznego są również narażeni na możliwość zarażenia się bakteriami od chorych zwierząt. Zależnie od szczepu bakterii, zakażenie może objawiać się w formie biegunek samoograniczających oraz przewlekłych, krwawych stolców, krwotocznego zapalenia jelita grubego tudzież owrzodzenia błony śluzowej okrężnicy. Osoby zakażone mogą mieć również gorączkę, a także odczuwać bóle głowy, osłabienie i ostre, nawracające bóle brzucha.
Jak uchronić się przed infekcją?
Najważniejszą kwestią jest tu oczywiście dbanie o siebie. Po każdorazowym użyciu toalety, powinniśmy umyć dokładnie ręce. Przygotowując obiad, nie bagatelizujmy z kolei konieczności mycia mięsa, warzyw i owoców. Produkty, wymagające obróbki termicznej, powinny być jej poddawane. Zakażenia bakteriami Coli unikniemy, mając też na uwadze stan wody, docierającej do naszej domowej instalacji. Dotyczy to w szczególności osób, korzystających z własnych ujść wody. Regularne czyszczenie sieci wodociągowych, przeprowadzone przez doświadczonych specjalistów, pomoże nam w uniknięciu zatrucia szkodliwymi mikroorganizmami.