Przemysł
najlepsze oferty

Ochrona drewna nielakierowanego

Ostatnio modne stały się meble i elementy dekoracyjne z nielakierowanego drewna. Nadają specyficzny urok i charakter mieszkaniom. Większość osób chciałaby mieć takie meble w mieszkaniu, ale waha się przed ich zakupem. Bo jak się zabrudzą? A pobrudzą się na pewno, na przykład jeśli jest to stół kuchenny. Jak zapewnić takiemu nielakierowanemu drewnu czystość i trwałość?

Impregnaty do drewna

Na rynku dostępne są różne rodzaje impregnatów do drewna. Przede wszystkim można je podzielić na tradycyjne i nowoczesne. Do tradycyjnych zaliczymy:

  • impregnaty wodorozcieńczalne
  • impregnaty rozpuszczalnikowe
  • impregnaty olejowe

Minusem impregnatów wodorozcieńczalnych była konieczność nałożenia kolejnej, wierzchniej warstwy lakieru. Impregnaty rozpuszczalnikowe, ze względu na drażniący zapach, można używać tylko do impregnacji drewna na zewnątrz budynków. Olejowe impregnaty tworzone są na bazie żywicy.

Wybór nowoczesnego impregnatu do drewna

Dwa lata temu kupiłem biurko. Oczywiście, z drewna nielakierowanego. Było ozdobą mojego gabinetu. Niestety. Tylko przez pierwsze miesiące użytkowania, gdyż nie zabezpieczyłem powierzchni drewna żadnym impregnatem. Szkoda mi było wyrzucać ten mebel. Przyzwyczaiłem się do niego i wciąż mi się podobał.

Dlatego w pewien wolny weekend postanowiłem odrestaurować moje ukochane biurko. Ktoś mi doradził wyszorowanie powierzchni papierem ściernym, ale wiedziałem, że to nie jest dobry pomysł. Zasiadłem przy komputerze i w internecie przypadkiem trafiłem na super środek czyszczący. Na dodatek oferowali w tym samym sklepie nowoczesny impregnat do drewna.

https://nano24.pl/

Natychmiast zamówiłem preparaty. W oczekiwaniu na przesyłkę, zacząłem zgłębiać wiedzę na temat tych preparatów i od tego czasu jestem zagorzałym fanem nanotechnologii.

Nowoczesne środki do czyszczenia i impregnacji drewna

Znalezione przez mnie preparaty oparte były właśnie o metodę nanotechnologii. Tradycyjne preparaty zapewne wkrótce znikną z rynku. Nowoczesne produkty wykorzystują nanocząsteczki preparatów przy tworzeniu warstwy ochronnej w przypadku impregnatu do drewna. Jeśli chodzi o środek czyszczący do drewna – nanocząsteczki przyczyniają się do usunięcia plam, zacieków, grzybów czy pleśni.

Przesyłka z produktami

Paczka nadeszła bardzo szybko. We wtorek, zamiast pracować nad swoim projektem, zamknąłem się w gabinecie, mówiąc sekretarce, że będę bardzo zajęty. Czyszczenie biurka było wręcz magiczną czynnością. Jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki znikały plamy po kubkach, zabrudzenia i przebarwienia. Żałowałem, że nie zrobiłem zdjęcia biurka przed tą czynnością. Za to uwieczniłem je w sytuacji, gdy połowa była już czysta, a druga połowa odstraszała zaniedbaniem. Po wyschnięciu biurka w następnych dniach zastosowałem impregnat.

Od tej pory minęło kilka miesięcy. Mój dom wzbogacił się o meble z nielakierowanej sosny. Oczywiście, tym razem zaimpregnowałem drewno. Mój salon wygląda bardzo przytulnie i nowocześnie.