Przemysł
najlepsze oferty

Instalacje fotowoltaiczne – dlaczego się opłacają?

Warszawa, podobnie jak wiele innych dużych miast, zmaga się z problemem zaburzonej czystości powietrza oraz rosnących cen prądu. Z tego też powodu, coraz więcej mieszkańców stolicy zaczyna myśleć nad sięgnięciem po nowatorskie rozwiązanie, jakim są panele fotowoltaiczne.

I chociaż wielu osobom taka inwestycja wydaje się być początkowo kosztowną ciekawostką, nie trzeba przekopywać się przez góry danych, aby móc zauważyć zalety tego rozwiązania. Oto, dlaczego warto jest pomyśleć nad instalacją paneli na dachu naszego domu lub siedziby firmy.

Darmowy prąd z naturalnego źródła

Instalacje fotowoltaiczne pozyskują energię bezpośrednio ze światła słonecznego, padającego na panele. Uzyskiwany w ten sposób prąd jest dużo tańszy od normalnego, zaś niższe koszty pozwalają nam na wykorzystanie go w celu ogrzewania wody oraz samych pomieszczeń. Co więcej, nic nie ogranicza nas tu także w kwestii ewentualnej sprzedaży lub magazynowania produkowanej energii.

Pamiętajmy jedynie, że do takich działalności konieczne będą odpowiednio przystosowane instalacje.
Ponieważ fotowoltaika należy jednocześnie do grupy odnawialnych źródeł energii, możemy być pewni, że wykorzystując panele przyczynimy się do poprawy jakości powietrza w naszym otoczeniu. Instalacje fotowoltaiczne nie produkują szkodliwych gazów lub chemikaliów, które mogłyby przeniknąć do atmosfery.

Można tu także liczyć na bardzo wysoką kulturę pracy – w przeciwieństwie do turbin wiatrowych, panele nie emitują hałasu ani drgań.

Inwestycja, która się zwraca

Cena instalacji fotowoltaicznych jest uzależniona od powierzchni, na której mają być one zamontowane, a także zapotrzebowania na prąd wewnątrz budynku. Dokładnej wyceny udzieli nam specjalista, który przed montażem będzie musiał dokładnie przyjrzeć się obiektowi.

Instalacja, która została prawidłowo dobrana do potrzeb domowników, pozwoli nam na wyprodukowanie dokładnie takiej ilości energii, której potrzebujemy w skali miesiąca. Nie ma wówczas konieczności płacenia rachunków za prąd, zaś my uniezależniamy się od dostawców energii, zabezpieczając się przed wzrostem cen. W ciągu zaledwie kilku lat, pieniądze, które wydaliśmy na instalację, zwrócą nam się kompletnie. Same panele są z kolei w stanie działać bez zarzutu nawet 30 lat!

Trudno jest się zatem dziwić, że panele fotowoltaiczne stają się coraz częstszym widokiem zarówno w Warszawie, jak i innych polskich miastach. Jest to bowiem rozwiązanie niezwykle skuteczne, ekologiczne, a jednocześnie niezwykle opłacalne.