Przemysł
najlepsze oferty

Pozyskiwanie energii z pływających farm fotowoltaicznych

Pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem. Już nie tylko prywatne firmy, ale również całe rządy decydują się na budowę elektrowni wiatrowych czy słonecznych. Nieustannie prowadzone są również badania mające na celu zwiększenie efektywności na przykład ogniw fotowoltaicznych.

Świat powoli zdaje sobie sprawę, że jest to jedyna droga, gdyż paliwa kopalniane prędzej czy później się po prostu skończą. W ostatnim czasie to Chiny zdecydowały się na zbudowanie największej na świecie pływającej elektrowni fotowoltaicznej. Została ona uruchomiona na stawach rybnych w mieście Huainan i generuje ona moc 20 MW. Trzeba zaznaczyć, że to jedynie pierwszy etap inwestycji. W kolejnych zbudowane zostaną następne instalacje fotowoltaiczne, a ich łączna moc ma osiągnąć aż 300 MW. Koszt wspomnianych inwestycji wyniesie prawie pół miliarda dolarów. Co ciekawe to właśnie Chiny posiadają najwięcej instalacji fotowoltaicznych na świecie. Jednak, jeśli chodzi o farmy fotowoltaicznej pływające to stawce wciąż przewodzi Japonia. Europa pozostaje nieco z tyłu, choć i tutaj znajdziemy tego typu rozwiązania. Wielka Brytania zdecydowała się na budowę olbrzymiej pływającej farmy fotowoltaicznej. Jej moc wyniesie 6.3 MW, a zbudowana zostanie pod Londynem. Pływające farmy cieszą się takim powodzeniem z kilku względów. Po pierwsze doskonale sprawdzają się tam, gdzie brakuje terenów do budowy instalacji naziemnych, a po drugie warto zwrócić uwagę na aspekt chłodzący wody.

Ogniwa fotowoltaiczne znajdują się na wodzie i są przez nią chłodzone, dzięki czemu produkują więcej energii. Przewiduje się, że coraz więcej Państw będzie szło tą drogą. Pływające farmy nie są drogie w utrzymaniu, a potrafią dostarczyć naprawdę bardzo duże ilości energii. Obok farm wiatrowych mogą stanowić bardzo istotny punkt w kwestii zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego. Państwa rozwinięte nieustannie starają się zmniejszyć udział paliw kopalnych w produkcji energii elektrycznej. Jest to proces konieczny, który im szybciej przeprowadzimy tym więcej zyskamy.