Przemysł
najlepsze oferty

Alarmy i monitoring w przemyśle

Najważniejszym powodem dla którego w zakładach przemysłowych zakłada się alarmy i monitoring jest konieczność zabezpieczenia się przed kradzieżą. Współczesne fabryki, zakłady przetwórcze, chemiczne etc. wypełnione są po brzegi cenną technologią, którą ewentualny włamywacz mógłby nie tylko ukraść (ze względu na gabaryty niektórych maszyn byłoby to wręcz niemożliwe) ale również uszkodzić.

Jeśli chodzi o zabezpieczenia antywłamaniowe najczęściej stosuje się czujniki i kamery. Większość kamer jeśli w zakładzie nie dzieje się nic niepokojącego jest zazwyczaj wyłączona, dopiero aktywacja któregoś z czujników włącza je i przekazuje obraz do człowieka znajdującego się w centrum monitoringowym, który na podstawie przekazywanego z nich obrazu jest w stanie ustalić czy mamy do czynienia z realnym zagrożeniem czy z fałszywym alarmem, po czym adekwatnie zareagować.

Włamanie to jednak niejedyna sytuacja w której alarm okazuje się przydatny. Oprócz zabezpieczeń antywłamaniowych potrzebne są również przeciwpożarowe. To nie tylko kwestia bezpieczeństwa, ale również przepisów, a więc tego, czy nasz zakład będzie w stanie pozytywnie przejść przez kontrolę organów państwowych. Niespełnienie norm jeśli chodzi o zabezpieczenia przeciwpożarowe owocuje zazwyczaj potężnymi karami finansowymi a w niektórych przypadkach nawet odebraniem uprawnień do działania i przymusowym zamknięciem zakładu.

Aby zakład przemysłowy został zabezpieczony prawidłowo konieczne jest prawidłowe rozmieszczenie czujników i kamer. Przed zakupem odpowiednich urządzeń projektant systemu powinien dokładnie przyjrzeć się planom obiektu i po naniesieniu na nie najbardziej odpowiednich lokalizacji urządzeń przejść się po fabryce i sprawdzić, czy w jego koncepcji nie ma słabych punktów i jeśli są – skorygować projekt. Im większy i bardziej skomplikowany obiekt tym trudniej zaprojektować dobrze działający system alarmowy, dlatego największe i najbardziej renomowane fabryki korzystają wyłącznie z usług doświadczonych i sprawdzonych firm i niezawodnych urządzeń pochodzących od najlepszych producentów.