Odpowiednią jakość rozmaitych maszyn czy urządzeń osiąga się między innymi dzięki zastosowaniu właściwych surowców czy elementów składowych. Bez wątpienia ma to kolosalne znaczenie, zwłaszcza w przypadku pracy w trudnych warunkach, kiedy osprzęt narażony jest na działanie rozmaitych sił oraz czynników zewnętrznych. Mowa między innymi o nacisku, tarciu czy wilgoci. Potencjalne uszkodzenia, korozja i inne skutki działania rozmaitych czynników mogą prowadzić do poważnych zniszczeń maszyn, a w najlepszym wypadku negatywnie wpływają na wydajność urządzeń.
Brązy do wyboru – sprawdzą się w różnych okolicznościach
Powszechnie używanym surowcem, który sprawdza się jako komponent wielu części, jest brąz. To stop miedzi i cyny, ale wielokrotnie jego zawartość uzupełniają również inne pierwiastki. Decydują one o nazewnictwie, co jest bardzo istotne w przypadku dokonywania wyboru optymalnego materiału. Bardzo uniwersalny jest na przykład brąz aluminiowo-niklowo-żelazowy, oznaczany symbolem BA1054. Z jednej strony jest bardzo wytrzymały, a z drugiej – gwarantuje też wysoki poziom podatności na obróbkę. Dzięki temu można go wykorzystywać w produkcji różnorodnych elementów. Oczywiście w skład stopów brązu wchodzą też między innymi fosfor, ołów czy mangan. W zależności od konkretnych potrzeb można się zdecydować na najbardziej dopasowaną mieszankę pierwiastków.
Duże obciążenia im niestraszne
Wspomniane już przeznaczenie brązów jest bardzo szerokie. Dzięki swoim właściwościom są wykorzystywane do produkcji komponentów maszyn, pojazdów czy elementów budowlanych. Mogą być one narażone na obciążenia mechaniczne, rdzewienie czy tarcia. Wysoki poziom wytrzymałości oraz odporności sprawia, iż wykonanym z tych surowców produktom nic nie grozi i mogą bez problemów funkcjonować nawet w bardzo trudnych warunkach. Środowisko wodne, hale przemysłowe, kwaśne roztwory – praca w nich nie wpływa na parametry komponentów wytwarzanych z różnego rodzaju brązów.
Brązy spotykane w różnych gałęziach
Odpowiednie właściwości brązów sprawiają, że stosowane są w wielu różnorodnych dziedzinach. Stanowią części maszyn działających w przemyśle, rolnictwie, lotnictwie i nie tylko. Wykonuje się z nich tuleje, sprężyny, łożyska, wały, śruby i wiele innych, zarówno mniejszych, jak i większych elementów. W zależności od konkretnych wymagań lub oczekiwań dobiera się konkretny rodzaj stopu.