Przemysł
najlepsze oferty

Przenośne klimatyzatory ewaporacyjne i ich działanie

duże wentylatory

W budynkach przemysłowych bardzo ważne jest zapewnienie odpowiednich warunków cieplnych. Jest to istotne zarówno w kontekście zdrowia pracujących tam osób, jak i bezawaryjnego działania maszyn. Wewnątrz hal produkcyjnych nie powinno być więc ani za zimno, ani za gorąco. Dzięki dobrym warunkom można wykonywać pracę znacznie bardziej efektywnie.

W dużych przestrzeniach, takich jak hale przemysłowe, doskonale sprawdzają się klimatyzatory ewaporacyjne. Potrafią one bowiem schłodzić powietrze znacznie szybciej niż tradycyjne klimatyzacje, wykorzystujące sprężanie i rozprężanie się tak zwanych czynników chłodniczych. Klimatyzator przemysłowy ewaporacyjny działa na innej zasadzie. Specjalne panele, zlokalizowane wewnątrz urządzenia, nawilżane są wodą, a następnie otrzymują zassane z pomieszczenia gorące powietrze. Pod wpływem różnych procesów wewnątrz klimatyzatora, w tym odparowywania, powietrze z hali przemysłowej zostaje oczyszczone i nawilżone. Brudne, gorące powietrze zastępowane jest świeżym i chłodnym. Istnieją zarówno przenośne, jak i montowane na stałe klimatyzatory tego typu. Warto wykorzystać je na przykład do chłodzenia maszyn albo całych, rozległych przestrzeni.

Kiedy warto zastosować klimatyzator przemysłowy?

Hale przemysłowe to szczególne miejsca, które nieraz bardzo szybko się nagrzewają na skutek działania wielu maszyn. Poza tym nieraz takie budynki zbudowane są z elementów stalowych, które szybko nagrzewają się pod wpływem słońca. Klimatyzator przemysłowy jest więc konieczny, aby zachować odpowiednie warunki. W zależności od rozmiarów hali często zresztą stosuje się tych klimatyzatorów znacznie więcej. Mobilne produkty mogą być na przykład używane do ochładzania maszyn, które pod wpływem ciągłej pracy w upale mogą odmawiać posłuszeństwa. Klimatyzator przemysłowy doskonale sprawdzi się zresztą nie tylko na hali, ale również w centrum handlowym czy magazynie. Jego zaletą jest bardzo wydajna praca, dzięki czemu bardzo szybko można odczuć różnicę w jakości powietrza.

Klimatyzatory do pomieszczeń inwentarskich

Upały są szkodliwe nie tylko dla maszyn i ludzi, ale również dla zwierząt. Warto zatem pomyśleć o odpowiedniej klimatyzacji do stajni, chlewni czy obór. Dobry klimatyzator przemysłowy może szybko przywrócić zwierzętom odpowiedni komfort cieplny. Należy mieć to na uwadze, ponieważ zwierzęta przebywające w optymalnych warunkach rzadziej chorują i zapewniają lepszą jakość produkcji. Przykładowo krowy mleczne mogą wówczas dawać więcej mleka. Warto zawczasu zatroszczyć się o to, aby zwierzęta w budynkach inwentarskich nie miały ani za ciepło, ani za zimno. Temperatura działa bowiem na nie tak samo, jak i na ludzi. Klimatyzacja przemysłowa nie jest aż tak dużym wydatkiem w kontekście całej gospodarki, a może przyczynić się do poprawy jej wydajności. Świeże powietrze wdmuchiwane do budynków inwentarskich może zapobiec również wdychaniu przez zwierzęta szkodliwych związków chemicznych, takich jak amoniak. Lepiej więc w porę wyposażyć pomieszczenia w odpowiedni system klimatyzacji. Zobacz tu: http://www.hitexa.pl/zastosowanie/items/produkcja-przemyslowa-103.