Przemysł
najlepsze oferty

Kauczuk silikonowy – zastosowanie

Wiele gałęzi przemysłu stosuje nowoczesne rozwiązania. Przykładem jest kauczuk silikonowy. Jeśli jako przedsiębiorca lub jako po prostu konsument zastanawiasz się, czy warto go zastosować, to ten artykuł jest dla Ciebie. W naszej publikacji znajdziesz opis, czym jest kauczuk silikonowy i w jakich przypadkach jest on stosowany. Zapraszamy do lektury!

Kauczuk silikonowy – czym jest?

Przemysł wykorzystuje wiele materiałów, które są pochodzenia naturalnego i sztucznego. W naszym artykule skupimy się na produkcie z drugiej grupy. Ściślej chodzi o kauczuk syntetyczny, którego głównym składnikiem jest polimer. Naturalnie kauczuk również występuje, jednak jest on znacznie droższy, ponieważ jego produkcja bazuje na soku mlecznym z różnych roślin. Jednak pomimo tego, że polimer jest pochodzenia sztucznego i tak koniec końców taki silikonowy kauczuk wyróżnia się elastycznością, rozciągliwością i wytrzymałością.

Kauczuk silikonowy – jakie branże go stosują?

Powyżej wypisane cechy sprawiają, że kauczuk silikonowy jest stosowany w wielu branżach. Produkt tego typu wykorzystywany jest w budownictwie, ceramice, motoryzacji, przemyśle maszynowym, medycynie, jubilerstwie, przemyśle spożywczym i elektrotechnice. Jak widać, kauczuk silikonowy ma szerokie wykorzystywanie. W kolejnej części artykułu przedstawiamy, jakie możliwości wykorzystywania oferuje omawiany produkt.

Kauczuk silikonowy – możliwości zastosowania

Z uwagi na to, że główny polimer omawianego produktu wyróżnia się uniwersalnymi właściwościami, kauczuk jest szeroko wykorzystywany. Produkt tego typu spotkamy między innymi w częściach samochodowych, sprzętach RTV i AGD, elementach ceramicznych i kablach izolacyjnych. W budownictwie natomiast kauczuk tego typu znajdziemy w płytkach elewacyjnych, siatkach i sztucznych kamieniach. Co ciekawe, kauczuk stosowany jest także w medycynie i protetyce. Zastosowanie w takich branżach pokazuje, że kauczuk może się pochwalić nie tylko przeróżnymi właściwościami, lecz także bezpieczeństwem wobec ludzkiego organizmu.