Czasami nie zdajemy sobie sprawy z tego jak wiele zawdzięczamy chemii. To właśnie w dużej mierze dzięki tej nauce tak wiele towarów które uznajemy za niezbędne do życia może być produkowanych na skalę przemysłową i co za tym idzie osiągać rozsądne ceny i znajdować się w sklepach dostępnych dla wszystkich.
Najbardziej oczywistym zastosowaniem chemii są detergenty – środki czyszczące i piorące, których używamy do tego aby zachować w swoich domach porządek. Detergenty są dla nas niezbędne podczas prania czy zmywania naczyń, gdyby nie one czynności te trwałyby o wiele zbyt długo i były znacznie mniej efektywne. Z detergentów korzystają również wszystkie inne branże. Szczególne znaczenie mają one w przetwórstwie spożywczym, gdzie w zakładach produkcyjnych muszą zostać zachowane sterylne warunki i gdzie nie mogą pojawić się żadne zanieczyszczenia.
Związkiem chemicznym bez którego trudno byłoby wyobrazić sobie dzisiejszy świat jest polichlorek winylu (PCV) a także inne tworzywa sztuczne. Z tworzyw sztucznych wytwarza się większość ram okiennych, części do mebli, komputerów, maszyn i wiele innych rzeczy. Tworzywa sztuczne są lekkie, tanie i wytrzymałe, ponadto mają kilka specjalnych właściwości które przydają się w pewnych specjalnych zastosowaniach – np. słabo przewodzą ciepło, dzięki czemu wykonane z nich ramki dystansowe w oknach lepiej wpłyną na ich termoizolacyjność niż standardowe ramki aluminiowe.
Z tworzyw sztucznych wytwarza się również siatki foliowe czy poliester z którego wytwarza się ubrania (trudno w to uwierzyć, ale związek wykorzystywany przy tych produktach to właściwie jedno i to samo).
Chemia pomaga również m.in. produkować farby, powłoki zabezpieczające, konserwanty dzięki którym żywność nie psuje się zanim trafi do naszej lodówki i wiele innych. Nic dziwnego że duże zakłady przemysłowe coraz częściej organizują własne laboratoria chemiczne które pozwalają im nie zostać w tyle za konkurencją a często nawet mocno ją wyprzedzić. Tak czy inaczej w epoce przemysłowej chemicy są na wagę złota.