Instalacje wodne to rozwiązanie, uchodzące obecnie za najpopularniejsze, jeśli weźmiemy pod uwagę to, jak skonstruowana jest większość współczesnych układów centralnego ogrzewania. Co więcej, instalacje tego typu są wykorzystywane w niemal każdym typie obiektów, od budynków użytku publicznego, po bloki mieszkalne. Głównym medium, odpowiedzialnym za optymalny przekaz ciepła, jest tu woda grzewcza, podgrzewana przez centralną kotłownię. Wykorzystując pompy tudzież mieszacze, kotłownie wodne przesyłają ciecz do poszczególnych punktów odbioru, na przykład grzejników. Od ich prawidłowego zaprojektowania i wykonania będzie zatem zależeć ogólna efektywność grzewcza całego budynku. Z tego też powodu, w niniejszym artykule przybliżymy temat tych niezwykle przydatnych kotłowni.
Rodzaje kotłowni wodnych
Najczęściej spotykanym wariantem kotłowni tego typu są projekty, bazujące na pojedynczych kotłach. Urządzenia te są dostępne w wersji stalowej, żeliwnej lub żeliwno-stalowej. Kotły kondensacyjne wykonuje się z kolei wyłącznie ze stali nierdzewnej. Kotłownie wodne, wykorzystujące pojedyncze kotły, to przede wszystkim duża pojemność zbiornika, połączona ze znakomitą bezwładnością. Niewątpliwym atutem takiego rozwiązania jest tu też bardzo przystępna cena. Pamiętajmy jednak, że kocioł o średniej lub dużej mocy nie należy do urządzeń szczególnie kompaktowych. Z tego też powodu, powinniśmy przyjrzeć się kwestii jego transportu oraz montażu jeszcze podczas samego opracowywania projektu. Rosnącym zainteresowaniem cieszą się również kotłownie kaskadowe. Mowa tu o specjalnie zaprojektowanym zespole kotłów, zapewniającym większą bezawaryjność oraz szeroki zakres modulacji.
Mobilne kotłownie awaryjne
Nierzadko zdarza się, że dany obiekt może wymagać szybkiej dostawy ciepła, szczególnie w sytuacjach awaryjnych. Hale koncertowe czy też gospodarstwa rolne to tylko niektóre z przykładów miejsc, w których dodatkowy kocioł znajduje zastosowanie stosunkowo często. Z tego też powodu, warto rozważyć wynajęcie specjalistycznych, mobilnych kotłowni wodnych. Pojęciem tym nazywamy kotły z pełnym wyposażeniem, montowane na specjalnie zaprojektowanej przyczepie. Rozwiązanie to odznacza się niewielkimi wymiarami, a także możliwością dostarczenia ciepła miejscom trudno dostępnym. Co więcej, oprócz samego ogrzewania, kotłownia mobilna jest także w stanie zapewnić przesył ciepłej wody użytkowej.