Przemysł
najlepsze oferty

Drukarka 3D – co to właściwie jest?

W dzisiejszych czasach nowe odkrycia czy wynalezione technologie nie robią na nas większego wrażenia. Nieustannie słyszymy o nich i dlatego przechodzimy obok nich dość obojętnie. Raz na jakiś czas zdarzy się jednak, że dany wynalazek zaciekawi nie tylko nas, ale całą opinię publiczną i wtedy mamy z kolei ogólnoświatowy szał. Swego czasu było tak z drukarkami 3D, o których słyszeliśmy dosłownie wszędzie. Każdy portal internetowy publikował artykuły na ich temat, podobnie postępowała prasa, a w telewizji mogliśmy zobaczyć mnóstwo programów opisujących je i pokazujących na żywo proces drukowania. Dzisiaj jeszcze raz wrócimy do tego tematu i zapoznamy się bliżej z historią druku przestrzennego oraz z jego możliwymi zastosowaniami.

Trochę historii

Co najciekawsze nie jest to wynalazek nowy. Technika druku trójwymiarowego inaczej zwanego przestrzennym powstała już w 1984 roku. Wynalazł ją Charles Hull i dwa lata później opatentował pod nazwą stereolitografia. Powstała firma 3D Systems, która produkowała drukarki 3D. Opracowała ona również format pliku STL, który z powodzeniem używany jest do dzisiaj przez znacznie bardziej zaawansowane urządzenia. W 1988 roku powstałą technika wydruku polegająca na nakładaniu warstw topionego materiału (najczęściej plastiku) na siebie i tworzenie w ten sposób przedmiotów. Wynalazł ją Scott Crump, który również założył firmę i sprzedawał swoje drukarki 3D. W 2006 roku zaczęły powstawać drukarki przeznaczone dla użytkowników domowych. Wystartował wtedy projekt RepRap, który produkuje drukarki, które składamy samemu i niektóre części do nich drukujemy w domu. W tej chwili drukarki są coraz popularniejsze i można je spotkać niemal w każdej branży.

Do czego przyda się druk 3D?

Drukowanie przestrzenne można wykorzystać niemal w każdej branży. Możemy tworzyć dzięki niemu najróżniejsze gotowe przedmioty wykonane z tworzywa sztucznego takiego jak na przykład tworzywo ABS (dla przykładu produkowane są z niego klocki Lego). Drukarki 3D świetnie sprawdzą się również w tworzeniu prototypów, gdyż ich produkcja będzie niezwykle tania i bardzo łatwo nanosić kolejne poprawki. Również medycyna wiąże nadzieje z drukiem przestrzennym. Już teraz tworzone są za jego pomocą protezy, a pracuje się nad drukowaniem całych organów. Jak widzimy druk przestrzenny to wspaniała technologia, która może okazać się przydatna w bardzo wielu sytuacjach.