Przemysł
najlepsze oferty

Na czym polega technologia waterjet — cięcie wodą?

Obróbka tworzyw sztucznych wymaga stosowania różnych metod pracy. Jedną z nowocześniejszych i wysoce precyzyjnych technologii przetwarzania jest waterjet — cięcie wodą? Na czym polega i gdzie znalazło zastosowanie cięcie strumieniem wody?

Jak działa urządzenie waterjet do cięcia wodą?

Przecinarki wodne składają się z kilku części wzajemnie ze sobą połączonych. W technologii waterjet, cięcie wodą możliwe jest dzięki wykorzystaniu strumienia wody pod wysokim ciśnieniem. W zależności od twardości obrabianego tworzywa tnie się samą wodą lub z dodatkiem ziarnistego materiału ściernego — w procesie tzw. piaskowania. Co ważne waterjet — cięcie wodą gwarantuje dobrą wydajność i wysoką efektywność obróbki przy dość niskich kosztach operacyjnych. To technologia całkowicie bezpieczna dla środowiska, nie wymaga stosowania specjalnych chłodziw, czy dodatkowej chemii, która mogłaby się przyczynić do zanieczyszczenia wód gruntowych.

Zastosowanie metody waterjet — cięcia wodą

Metoda waterjet cięcia wodą stosowana jest do obróbki materiałów z drewna, metali, tworzyw sztucznych czy szkła o grubości nawet 200 mm. Strumień wody pozwala dowolnie formować uszczelki, pianki, plastik, papier, jednorazowe pieluchy, izolacje, ale także płyty cementowe, kamienie i glazurę, elementy wyposażenia wnętrz samochodów, dywany, żywność. Jest to technologia, która znalazła zastosowanie w przemyśle m.in.: lotniczym, samochodowym, energetycznym, ropy i gazu, transportowym, rolniczym, jak również w architekturze i twórczości artystycznej.