Przemysł
najlepsze oferty

Rębaki – jak wybrać najlepszy?

Rozdrabniacze do gałęzi zdecydowanie ułatwiają prace w ogrodzie. Podczas przycinania czy wycinania zazwyczaj pozostaje nam sporo gałęzi z którymi nie za bardzo mamy co zrobić. W takiej sytuacji na pomoc przychodzą nam właśnie rębaki.

Jak działają rozdrabniacze?

Niezależnie od swojej wielkości czy innych wizualnych aspektów wszystkie rębaki są do siebie raczej podobne – jest to obudowa z elementem tnącym. Oprócz standardowego wyposażenia może pojawić się kosz lub wyrzutnia, ale nie wpływa to w dużej mierze na działanie urządzenia.

Typy rozdrabniaczy

Podstawowy podział obejmuje dwie grupy urządzeń: ręczne, duże spalinowe i ciągnikowe, zwane też rębakami. Jest to jednak podział obejmujący jedynie jedno kryterium. Przy wyborze jednak warto kierować się również innymi wskaźnikami jak: rodzaj napędu i typ narzędzia tnącego.

Rębaki spalinowe czy elektryczne?

Rębak spalinowy ma moc średnio od 1 do 6 koni mechanicznych. Ważą dużo i mogą mielić nawet stosunkowo duże fragmenty gałęzi i często z tego względu są wyposażone w funkcję automatycznego wciągania gałęzi. Zdecydowanie sprawdzą się na bardzo dużych powierzchniach oraz w mejscach, w których dostęp do sieci elektrycznej jest znacznie utrudniony. Elektryczne rozdrabniacze natomiast ważą około 30 kg – są więc dość lekkie. Nie są jednak dość wydaje i często potrzebują kosza na zrębki. Takie urządzenia zdecydowanie lepiej sprawdzą się przy mniejszych ogródkach i również mniejszych gałęziach.

Funkcje rozdrabniaczy

Rębaki spalinowe, ale nie tylko mają kilka naprawdę przydatnych funkcji. Jedną z nich jest automatyczne wciąganie gałęzi. Przy dużych rozdrabniaczach umieszczenie gałęzi w podajniku byłoby dość trudne. Tutaj wszystko dzieje się praktycznie samo. Bieg wsteczny – jeśli chcemy jakąś gałąź usunąć z wnętrza maszyny lub zwyczajnie oszczędzić dzięki tej funkcji będziemy mieli taką możliwość. Inną opcją będzie pojemnik na zrębki – szczególnie pojawiać się będzie przy małych rozdrabniarkach. Przy tych większych sam mechanizm jest nieco inaczej rozwiązany. Niektóre z urządzeń mają również koła, co pozwala na ich większą mobilność. Warto odwiedzić takie strony jak: hary-janson.pl by dowiedzieć się czegoś więcej. Obsługa sklepu chętnie doradzi i pomoże wybrać najlepszy sprzęt.