Przemysł
najlepsze oferty

Przemysł zbrojeniowy – kilka faktów

Każda gospodarka ma wiele sektorów, co jest zupełnie naturalne i wynika z mnogości potrzeb konsumentów. Zrozumiałe jest też, że niektóre z nich są bardziej dochodowe, inne mniej. Dzisiaj skupimy się na sektorze i firmach w nim działających, który jest jednym z najbardziej dochodowych i to właściwie niezależnie od tego, na jakie państwo spojrzymy. Mowa o przemyśle zbrojeniowym. Przez wielu postrzegany negatywnie zapewnia pracę milionom ludzi na całym świecie i przynosi ogromne zyski, których część w postaci podatków zasila budżet kraju, w którym odbywa się produkcja. Przemysł zbrojeniowy odpowiada za produkcję broni oraz amunicji do niej, a także całego oprzyrządowania wojskowego oraz wszelkiego rodzaju pojazdów wojskowych.

Jeden z największych koncernów

Na całym świecie działa mnóstwo firm zbrojeniowych, które przynoszą ogromne zyski szczególnie w czasach, gdy konflikty zbrojne w pewnych regionach świata wybuchają niemal systematycznie. Jednym z największych koncernów zbrojeniowych jest amerykański Lockheed Martin, który należy do ścisłej czołówki zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i na świecie. Firma zajmuje się budową pocisków rakietowych, satelitów kosmicznych, a przede wszystkim samolotów wojskowych. Jej głównym klientem jest amerykański Departament Obrony, jednak koncern działa na całym świecie i ma przeróżnych klientów. Dochód firmy liczy się w dziesiątkach miliardów dolarów rocznie. Są to kwoty trudne do wyobrażenia, jednak rokrocznie rządy wydają je na nowoczesne bronie.

Eksport zapewnia zysk

Firmy zbrojeniowe bardzo dużą część produkcji przeznaczają na eksport. W ten sposób generują olbrzymie zyski. Bardzo prawdopodobne, że zdarzają się sytuacje, w których jedna firma zaopatruje w broń dwie strony konfliktu. Jeśli mowa o eksporcie to przodują w nim Stany Zjednoczone, zaraz za nimi jest Rosja, a trzecie miejsce zajmują Niemcy. Niestety Polska nie mieści się w pierwszej dziesiątce. Przemysł zbrojeniowy to niesamowicie dochodowa gałąź gospodarki, która nieustannie się rozwija i wciąż zapewnia nowe miejsca pracy.