Przemysł
najlepsze oferty

Najważniejsze informacje na temat pieców gazowych kondensacyjnych

Koszty ogrzewania bardzo często wynoszą 90% wszystkich opłat eksploatacyjnych domu czy mieszkania. Aby obniżyć nieco koszty, możemy zdecydować się na wykonanie termoizolacji lub wymianę pieca, który nie jest efektywny. Coraz więcej osób chcąc zmniejszyć rachunki za ogrzewanie oraz poprawić komfort użytkowania domu decyduje się na zakup pieców gazowych kondensacyjnych. 

Dlaczego warto wybrać piece gazowe kondensacyjne?

Wymiana pieca zawsze jest bardzo kosztowna. Na wymianę decydują się zwłaszcza właściciele domów, które były budowane w latach 80. i 90. ubiegłego wieku. W takich gospodarstwach domowych zazwyczaj funkcjonowały kotły grzewcze w pojedynkę. Po wielu latach okazuje się, że same urządzenia grzewcze są niewydajne i generują wysokie rachunki. Dodatkowo użycie paliwa nie było proporcjonalne do otrzymanego ciepła. Należy także doliczyć rosnące ceny technicznych przeglądów takich urządzeń. Z uwagi na powyższe kwestie piece gazowe kondensacyjne są lepszą opcją.

Jak działają piece gazowe kondensacyjne?

W odróżnieniu od tradycyjnych pieców te kondensacyjne wykorzystują dwa źródła ciepła: ciepło wytwarzane podczas spalania gazu oraz ciepło powstałe w spalinach. Wykorzystanie ciepła ze spalin jest możliwe za pomocą procesu kondensacji, który zachodzi w wymienniku. Para wodna ze spalin oddaje swoje ciepło do instalacji centralnego ogrzewania. 

Jeśli interesuje nas wymiana pieca na nowy, musimy określić moc nowego pieca kondensacyjnego. Trzeba zatem określić zapotrzebowanie na ciepło naszego domu, biorąc pod uwagę lokalizację budynku w strefie klimatycznej Polski, usytuowanie domu względem stron świata, a także sposób eksploatacji budynku. Takimi obliczeniami zajmują się zwykle projektanci instalacji sanitarnych czy architekci. Proste kalkulacje jednak może zrealizować pracownik sklepu sprzedającego takie piece gazowe kondensacyjne. Zapotrzebowanie możemy również sami określić za pomocą dedykowanych kalkulatorów online.