Coraz więcej „mówi się” o segregacji i recyklingu śmieci. Nic dziwnego, skoro nasza planeta staje się mocno zanieczyszczona. Produkujemy bardzo dużo śmieci oraz plastiku, które później odnajdujemy w lasach, morzach, a nawet w miastach. Warto przyczyniać się do dbania o naszą planetę i segregować śmieci. Dzięki temu dłużej pozostanie ona zielona i czysta, a my będziemy mogli korzystać z jej darów. Dlaczego warto zatem segregować jeszcze śmieci? Co zrobić, gdy mamy do zutylizowania nie tylko odpady zmieszane, czy plastik, ale np. złom? Zobaczcie!
Ponowne wykorzystanie surowców
Ważnym czynnikiem segregacji śmieci jest fakt, że ułatwiamy sprawę osobom, zajmującym się przetwarzaniem śmieci na inne surowce, które później zostaną wykorzystane ponownie. Jednym słowem, będą się nadawać do użytku. Możemy oczywiście, wyrzucać wszystkie odpady do kosza na śmieci, to i tak jest dużo rozsądniejsze, niż pozostawienie śmieci w lesie, czy w krzakach, jednak warto oddzielać od odpadów typowo zmieszanych plastik albo szkło. Dzięki temu łatwiej te opakowania przerobić wtedy na surowce inne.
Sprzątanie po sobie
Segregowanie śmieci jest także mniejszym obciążeniem dla środowiska. Produkujemy zbyt duże ilości śmieci, dlatego nie sposób ich odpowiednio przetworzyć. Niestety, nadal jest na świecie wiele osób, które nie dba o to, by wyrzucić śmieci do kosza, np. przebywając na wakacjach, tylko pozostawia je na miejscu swojego pobytu. Przyczynia się do ich rozkładu i szpecenia krajobrazu. Bardzo wiele zwierząt także zjada plastik, czy inne odpady, zwłaszcza zwierząt morskich i niestety ginie. Aby nie przyczyniać się do wzrostu zanieczyszczeń i śmierci gatunków zwierząt, nie wolno wyrzucać odpadów do morza lub lasu, ale także nie można pozostawiać ich na miejscu swojego pobyty, np. podczas wakacji.
Redukcja ilości śmieci na wysypiskach
Dzięki segregacji śmieci, redukujemy ich ilość także na wysypiskach. Wiąże się to mocno z pierwszym punktem, gdyż segregując, pomagamy w przetwarzaniu odpadów. Wysypiska mają przede wszystkim więcej miejsca na przyjmowanie odpadów zmieszanych, a osoby tam pracujące nie muszą poświęcać aż tyle czasu na dokładną segregację. Warto zaznaczyć, że śmieci przybywa tak szybko, że wysypiska są najczęściej przepełnione i nie są w stanie przyjmować śmieci. Warto ułatwiać pracę i działać pozytywnie dla naszej planety.
Skup złomu
Segregacja śmieci dotyczy nie tylko odpadów zmieszanych, czy przedmiotów codziennego użytku, choć w dużej mierze na tym się opiera. Bardzo często mamy w domach zastawy po babci zestawy szklanek, czy talerzy, których nie używa i nie będziemy raczej używać. Możemy oczywiście spróbować sprzedać kolekcjonerom, jednak niewielu docenia wszystkie surowce, z których są wykonane naczynia. O ile porcelana nadal cieszy się popularnością, o tyle cyna niekoniecznie. Stare naczynia z cyny nie wyglądają zbyt estetycznie i elegancko w salonie. Chowanie ich do szafek również nie ma sensu. W takich sytuacjach warto udać się do skupu. Skup cyny – Poznań oferuje możliwość pozostawienia starszych zastaw, czy naczyń z cyny i dzięki temu zadbania także o środowisko i ekologię. Sporo o skupie złomu można także dowiedzieć się, zaglądając na stronę: http://pro-ekometal.pl/cennik.