Przemysł
najlepsze oferty

Jak wykonać rusztowanie?

Podczas wykonywania prac remontowych na wysokościach szczególnie przydatne jest rusztowanie. Konstrukcja tego typa jest przydatna również przy pracach malarskich czy montażowych związanych z poszczególnymi instalacjami. Jeśli chcesz poznać więcej informacji na temat rusztowań, to koniecznie przeczytaj nasz artykuł.

Jakie rodzaje rusztowań można wymienić?

W zależności od rodzaju zabudowy i prowadzonych prac można wymienić kilka rodzajów rusztowań. Istnieje wiele kryteriów, determinujących rodzaje konstrukcji tego typu. Inne wykorzystywane do prac wewnętrznych, a inne do prac zewnętrznych. Jednak najpopularniejsze to rusztowania elewacyjne, stojakowe czy warszawskie. Rusztowania elewacyjne są wykonywane z poszczególnych modułów. Zazwyczaj prace tego typu są stawiane przy pracach ociepleniowych i przy pracach związanych z wymianą elewacji.

Zazwyczaj konstrukcja składa się z płaskich elementów. Nierzadko stosuje się również złącze obrotowe do rusztowań. Stojakowe rusztowania bazują na dedykowanych stojakach lub słupkach. Cała konstrukcja stabilizowana jest za pomocą poprzednich elementów skośnych. Konstrukcje tego typu są stosowane przy zewnętrznych i wewnętrznych pracach, które dotyczą głównie malowania ścian i sufitu. Ostatnim i zarazem nowoczesnym rusztowaniem jest typ kolumnowym. Główną zaletą takiej konstrukcji jest szybkość montażu, ponieważ rusztowania powstaje z gotowych elementów, a w nim znajdziemy również złącze obrotowe do rusztowań. Rusztowanie tego typu jest często wznoszone przy zabudowie mieszkaniowej jednorodzinnej o niskiej wysokości.

Jak już wspominaliśmy, rusztowania można wyróżnić, jeśli przyjmiemy różne kryteria. Biorąc pod uwagę na przykład materiał konstrukcyjny, można podzielić na drewniane, stalowe i aluminiowe. Rusztowania drewniane nie mają skomplikowanej konstrukcji. Jednak są mało praktyczne i drogie z uwagi na użyty materiał. Z tego względu pracownicy budowlani korzystają z tego typu rozwiązań, jeśli prace obejmują tylko wewnętrzne pomieszczenia. Konstrukcje stalowe cechują się wytrzymałością i trwałością. Świetnie sprawdza się przy ciężkich pracach remontowo-budowlanych, gdzie materiały są składowane również na rusztowaniu. Ostatnim typem są rusztowania aluminiowe, które wyróżniają się lekkością i wytrzymałością. Co ciekawe, konstrukcje tego typu są tak samo wytrzymałe jak stalowe, a są przy tym łatwiejsze w montażu i tańsze. W Polsce to właśnie konstrukcje stalowe i aluminiowe są najpopularniejsze z uwagi na ich właściwości i potencjał konstrukcji, jaki przynoszą podczas prac.

Jakie narzędzia są konieczne do przygotowania rusztowania?

Jeśli chcesz zamontować rusztowanie, musisz dysponować kilkoma narzędziami. Przede wszystkim przydatny będzie młotek, klucze płaskie i nasadowe, złącze obrotowe do rusztowań, deski i podkładki, kotwy i ubiór ochronny. Dysponując takim sprzętem, jako majsterkowicz z łatwością poradzisz sobie z zadaniem, jakim jest stworzenie rusztowania. Pamiętaj, że konstrukcja musi być przede wszystkim stabilna, aby była bezpieczna.