Szlifowanie to jedna z podstawowych form obróbki drewna, spotykana w praktycznie każdym warsztacie lub przydomowej pracowni. Za pomocą szlifierek, jesteśmy bowiem w stanie nadać opracowywanej powierzchni pożądany kształt, umożliwiając tym samym uzyskiwanie estetycznie wykończonych mebli tudzież ram. To, jak sprawnie będzie przebiegać taka procedura, jest w dużej mierze zależne od wykorzystywanej przez nas tarczy do szlifowania drewna. To właśnie ten element styka się bowiem z wykańczaną powierzchnią, zaś jego jakość oraz kształt mają kluczowy wpływ na ilość usuwanych warstw oraz komfort całej procedury. W niniejszym artykule opowiemy, jakie czynniki odgrywają kluczową rolę w doborze niezawodnych tarcz dla naszej pracowni.
Zęby mają znaczenie!
Bardzo istotnym elementem tarczy do szlifowania drewna są jej ząbkowane krawędzie. Ilość zębów decyduje bowiem o tym, jak dana tarcza poradzi sobie z konkretną powierzchnią. Optymalnym wyborem, rekomendowanym przy pracy nad drewnem bardziej miękkim, jest model o około dwudziestu zębach. Jeśli zajmujemy się jednak obróbką twardszych powierzchni, powinniśmy postawić na tarczę z większą ilością zębów. Modele te odznaczają się również znacznie większą precyzją pracy. Nie należy również ignorować kształtu zębów oraz ich ustawienia. Ostrza ułożone na przemian skośnie są lepiej przystosowane do cięcia drewna miękkiego. W przypadku sklejek oraz powierzchni twardych zaleca się z kolei użycie tarczy o płaskich, trapezowych zębach, ułożonych naprzemiennie.
Nie kupujmy budżetowych modeli!
Szukając skutecznej tarczy do szlifowania drewna, nigdy nie powinniśmy kierować się wyłącznie ceną. Modele tanie, pochodzące od nikomu nieznanych producentów, nierzadko odznaczają się słabą żywotnością oraz mozolnym usuwaniem warstw. Z tego też powodu, należy stawiać na tarcze sprawdzone, zdolne do służenia nam przez możliwie najdłuższy czas. Przykładem są tu chociażby osprzęty firmy AEG, której polskim dystrybutorem jest renomowany sklep IsTools. Wykonane z najwyższej klasy materiałów, tarcze AEG zapewniają znakomitą precyzję, zapobiegającą nieumyślnemu usunięciu zbyt grubej warstwy drewna lub pozostawieniu nieestetycznych zakoli.