SpaceX – czyli pierwsze prywatne loty w kosmos

Kiedy myślimy o lotach w kosmos przed oczami stają nam nazwy przeróżnych rządowych agencji z amerykańską NASA na czele. Nic w tym dziwnego, do niedawna nikt nie wyobrażał sobie, że jakakolwiek prywatna firma może podjąć się zadania tak trudnego, jak wysłanie rakiety w kosmos. Wszystko zmieniło się w 2008 roku, gdy udało się wysłać na orbitę pierwszą całkowicie prywatną rakietę kosmiczną. Ta historia zaczyna się jednak dużo wcześniej, bo w 2002 roku, gdy biznesmen Elon Musk postanowił założyć firmę SpaceX. Musk zarobił mnóstwo pieniędzy na swoim poprzednim projekcie, który okazał się sukcesem, mowa tu o serwisie płatności internetowych PayPal. Za zdobyte miliony stworzył firmę, która miała zrewolucjonizować przemysł kosmiczny. Należy zaznaczyć, że początkowo, gdy SpaceX dopiero powstawało nikt nie wierzył w powodzenie tego projektu. Początkowo firma zatrudniała 160 osób, dziś pracuje dla niej 5000 osób.

W roku 2006 wystrzelono pierwszą rakietę, która została ochrzczona, jako Falcon 1. Próba ta zakończyła się niepowodzeniem, podobnie jak dwie kolejne. Sukcesem okazało się czwarte podejście, rakieta osiągnęła prędkość orbitalną i spełniła wszystkie założenia misji. Firma wciąż rozwija serię rakiet Falcon i na bieżąco realizuje zlecenia zarówno dla firm prywatnych jak na przykład umieszczanie na orbicie satelitów firm telekomunikacyjnych, jak i dla rządowej agencji kosmicznej NASA, z którą podpisała kontrakt. SpaceX pracuje również nad statkiem kosmicznym Dragon. Dalekosiężny cel firmy jest niezwykle ambitny, a chodzi o załogową wyprawę na Marsa, która ma być możliwa już około roku 2025. Przypadek firmy SpaceX pokazuje, że w dzisiejszych czasach tak naprawdę nie ma już żadnych granic. Przy sporej cierpliwości, masie ciężkiej pracy i odrobinie szczęścia jesteśmy w stanie dokonywać rzeczy naprawdę wielkich. Elon Musk, założyciel SpaceX uważa, że dalsze badanie kosmosu może odbywać się tylko na zasadzie partnerstwa publiczno-prywatnego.

Jeżeli chcemy wysyłać ludzi na inne planety i tworzyć tam nasze kolonie to niezbędna będzie wspólna praca niezależnie od tego, jaki sektor reprezentujemy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *