Rola człowieka we współczesnych zakładach przemysłowych

Zdecydowaną większość fabrycznych prac wykonywanych jeszcze do niedawna przez żywych ludzi przejęły maszyny. Co prawda nadal istnieją państwa w których zatrudnienie nawet dużej ilości ludzi okazuje się tańsze niż zakup i utrzymanie robota, jednak koszty pracy cały czas rosną, nawet w najbiedniejszych krajach, a ceny maszyn maleją, więc proces ten w końcu dotrze nawet do tych coraz mniej licznych enklaw.

Czy oznacza to, że we współczesnym przemyśle ludzie w ogóle nie są potrzebni? Oczywiście że nie, tyle że maleje zapotrzebowanie na robotników niewykwalifikowanych. Obecnie w fabrykach zatrudnia się przede wszystkich inżynierów i techników, czyli osoby które z jednej strony odpowiedzialne są za projekt procesu produkcyjnego a z drugiej za prawidłowym jego przebiegiem. Maszyny muszą być po pierwsze ułożone w taki sposób aby jak najbardziej efektywnie ze sobą współpracowały. Po drugie nawet te pochodzące od najbardziej renomowanych producentów i prezentujące najwyższą jakość czasami się psują. W fabryce potrzebni są więc ludzie którzy będą potrafili szybko je naprawić, a także tacy, którzy znają budowę robotów na tyle dobrze, aby móc zadbać o zapas odpowiednich części zamiennych tak żeby niewielka awaria nie była w stanie spowodować przestoju w produkcji.

Przerwanie linii produkcyjnej oznacza wyższe koszty i mniejszą produkcję, czyli innymi słowy spadek wydajności fabryki. Dlatego właśnie wysoko wykwalifikowani inżynierowie i technicy są na wagę złota. Największe fabryki na świecie cały czas mają bardzo liczne załogi – w krajach azjatyckich, takich jak Chiny czy Korea Południowa znajdziemy między innymi obiekty przemysłowe z załogami liczącymi kilkadziesiąt tysięcy ludzi. Niektóre z nich mają nawet własne porty czy szpitale.

Każdej fabryce jest w końcu potrzebna kadra zarządzająca, choć dzięki rozwojowi systemów ERP nawet tutaj zapotrzebowanie na ludzi cały czas maleje. Ludzie w fabryce są wreszcie potrzebni na wszelki wypadek, bo czasami trzeba działać poza procedurami. Maszyny niestety nie potrafią myśleć abstrakcyjnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *