Przemysł
najlepsze oferty

Recykling – czym dokładnie jest?

Recykling to proces przekształcania materiałów odpadowych w nowe materiały, zwykle za pomocą maszyn. Recykling jest ważny, ponieważ pomaga oszczędzać zasoby naturalne i zapobiega zanieczyszczeniu środowiska. W miarę wzrostu świadomości ekologicznej ludzi żyjących na całym świecie, recykling staje się ważniejszy niż kiedykolwiek wcześniej. Recykling istnieje od setek lat, ale dopiero w połowie XX wieku recykling został wykorzystany na większą skalę. Od tego czasu rozwój technologii i innowacyjne rozwiązania sprawiły, że recykling jest łatwiejszy i bardziej dostępny dla wszystkich.

Recykling – jak przebiega proces?

Recykling to proces przekształcania materiałów odpadowych w nowe produkty lub półprodukty, które można wykorzystać jako surowce do dalszej produkcji. Recykling składa się z kilku etapów, a pierwszy z nich rozpoczyna się w każdym gospodarstwie domowym. Wszystko zaczyna się od segregacji czyli umieszczenia odpadów w przeznaczonych do tego kontenerach. Do segregacji przydadzą nam się kubły na śmieci lub worki specjalnie oznakowane tj.:

  • kubeł w kolorze zielonym – szkło kolorowe,
  • kubeł w kolorze białym – szkło białe,
  • kubeł w kolorze żółtym – plastik,
  • kubeł w kolorze niebieskim – papier,
  • kubeł w kolorze czerwonym/pomarańczowym – metale.

Taka segregacja pozwala na szybkie i łatwe rozdrobnienie, które odbywa się dzięki pomocy specjalistycznych maszyn do recyklingu bergmann-polska. Rozdrobnione materiały odpadowe następnie są czyszczone w wodzie z dodatkiem substancji czyszczących, co jest koniecznie szczególnie w przypadku produktów ze szkła i metalu. Tak przygotowane materiały poddane są procesowi wytłaczania, na skutek którego powstaje pożądany produkt końcowy. Proces recyklingu, a raczej hala, w której się on odbywa, powinny być także wyposażone w maszyny pomocnicze, które również dostępne są w ofercie bergmann-polska.

Recykling – rodzaje

Istnieje również kilka sposobów, dzięki którym możemy przerobić materiały odpadowe w całkowicie nowe produkty. Recykling dzielimy więc ze względu na dalsze zastosowanie produktów powstałych w procesie oraz ze względu na sposób obróbki materiałów odpadowych.