Przemysł
najlepsze oferty

Przesiewacze wibracyjne, ich rodzaje i zastosowanie

Wiele urządzeń wykorzystywanych w codziennej pracy firm z branży spożywczej, chemicznej czy wydobywczej korzysta z urządzeń, które nazywają się przesiewacze wibracyjne. Są to urządzenia przeznaczone do obróbki, dzięki którym możliwe jest powstanie surowców końcowych w postaci sypkiej bądź płynnej. Ponadto możliwe jest dzięki nim klasyfikowanie tychże surowców na klasy. Jakie rodzaje przesiewaczy możemy wyróżnić i do czego one służą?

 

Przesiewacze wibracyjne standardowe

Ten rodzaj przesiewacza wykorzystywany jest do klasyfikacji surowców bądź produktów na dwie lub więcej klas tak zwanych ziarnowych. Ponadto może być również wykorzystywany do przesiewu kontrolnego i zabezpieczającego. W zależności od tego, jak będą wykorzystywane w danym miejscu, mogą być w różny sposób montowane, a także mieć inną budowę. Mogą być wyposażone w pokłady sitowe stalowe bądź gumowe, mogą mieć instalacje domywającą.

 

Przesiewacze wibracyjne okrągłe

Przesiewacze wibracyjne okrągłe wykorzystywane są do frakcjonowania i przesiewania kontrolnego. Ich przeznaczeniem jest także przesiewanie produktu gotowego sypkiego lub płynnego. Ich budowa jest zwarta, a frakcja dolna odprowadza pionowym wsypem. Ich zaletą jest to, że mogą uzyskać dużą wydajność przy niewielkich jak na takie urządzenie gabarytach.

 

Przesiewacze oscylacyjne

Te urządzenia stosowane są głównie do przesiewania i sortowania surowców suchych, sproszkowanych, sypkich, a także takich z tendencją do zagęszczania jak np. Trociny czy wióry. Ten przesiewacz oscylacyjny podczas pracy wykonuje ruch tak zwany trójwymiarowy, który zbliżony jest do przesiewania ręcznego. Jego układ napędowy działa na zasadzie oscylacyjnego napędzania.

 

Wybór odpowiedniego przesiewacza powinien być przede wszystkim podyktowany potrzebami danego przedsiębiorstwa, tym jaką pracę będzie on wykonywał i jakie będzie jego zadanie. Ważne jest także to, jaki efekt końcowy jest potrzebny do uzyskania.