Przemysł
najlepsze oferty

Przenośniki taśmowe – jakie rodzaje tych maszyn istnieją?

Transport wewnętrzny niektórych towarów wymaga niekiedy łagodniejszych rozwiązań.

Tyczy się to między innymi produktów sypkich oraz o niewielkich gabarytach. Przenośniki taśmowe umożliwiają nam bezpieczny transport, ponieważ przenoszone nimi produkty nie ślizgają się po ich powierzchni. Zależnie od potrzeb naszych hal, możemy zastosować modele zarówno proste, jak i skośne, co pozwala na sprawny transport przetwarzanych i produkowanych produktów. Korzysta się z nich także w górnictwie (przy dużym wydobyciu), a także na pocztach lub na stronie: http://www.habasit.com/pl/modular-belts.htm

Powód tej popularności jest dość oczywisty – przenośniki tego typu są niezawodne, zaś ich kultura pracy jest bardzo wysoka. Ze względu na sposób działania, umożliwiają one transport szerokiej gamy towarów, a do tego są w pełni automatyczne, pozwalając na jednolite tempo pracy. W tym artykule przyjrzymy się bliżej tym uniwersalnym urządzeniom.

Rodzaje przenośników taśmowych

Podstawową opcją są tu stacjonarne przenośniki taśmowe. Stawia się je w zabudowie, w położeniu poziomym, pochyłym, lub mieszanym. Ich montaż opiera się na kotwieniu elementów do fundamentów budynku lub znajdujących się w nim pobliskich belek. W konstrukcji takich przenośników wykorzystujemy sztywne zestawy krążnikowe oraz kozły wsporniki.

Bardziej mobilną opcją są przenośniki przestawne. Jak sama nazwa wskazuje, możliwe jest przemieszczenie ich, jeśli wymaga tego sytuacja. Charakteryzują się one samonośną konstrukcją ramy. Alternatywą są tu modele przejazdowo-obrotowe, wyposażone w specjalne podwozie z kółkami lub obrotnicę.

Zależnie od wymogów klienta i prowadzonej przez niego działalności, producenci przenośników oferują modele o jednym lub kilku napędach, a także zróżnicowanej budowie samych taśm. W jednych modelach, taśma nośna jest umieszczona z góry, zaś w innych – z dołu. Istnieją także taśmy płaskie, nieckowe, oraz korytkowe.

Rodzaje taśm w przenośnikach

Tradycyjne taśmy są najczęściej wykonane z PVC, silikonu, plecionego płótna lub gumy. Odpowiednio przygotowane, mogą one uzyskać atesty, pozwalające na wykorzystywanie ich w przemyśle gastronomicznym. Grubość oraz struktura wierzchnia taśm standardowych są zależne od konkretnego modelu oraz jego przeznaczenia.

Drugą opcją są taśmy modularne. Ze względu na ich przeznaczenie, tworzy się je z najwyższej jakości materiałów – polipropylenu, poliacetalu oraz polietylenu. Dzięki temu, odznaczają się one bardzo wysoką wytrzymałością. Umożliwia to wykorzystanie ich w transporcie nie tylko żywności, ale nawet towarów najcięższych, na przykład mebli lub pojazdów.

Bez względu na nasz wybór, nie powinniśmy zapominać o żelaznej regule, jaką jest sprawdzenie renomy interesującego nas producenta. Wystarczy bowiem szybkie zajrzenie do przeglądarki, abyśmy mogli ocenić, czy dana opcja faktycznie jest opłacalna. Ponieważ przenośniki taśmowe potrafią skutecznie zahamować produkcję na dłuższy czas w momencie ich zużycia, najwyższa ich jakość powinna być większym priorytetem, niż chęć zaoszczędzenia. Zwłaszcza, że straty finansowe związane z taką usterką potrafią nierzadko znacznie przewyższyć sumę, którą musielibyśmy dopłacić za solidnie wykonane urządzenie.