Przemysł
najlepsze oferty

Produkcja okien na skalę przemysłową

Technologia wytwarzania okien w ostatnich latach mocno się rozwinęła. Produkt ten przestał być prostym połączeniem ramy wykonanej ze świerkowego drewna i szyby, zaczął natomiast stanowić złożoną konstrukcję która pozwala na znacznie skuteczniejsze zatrzymywanie w mieszkaniach ciepła oraz zdecydowanie zwiększa poziom bezpieczeństwa.

Materiałem, z którego współczesne okna wytwarza się najczęściej jest polichlorek winylu, czyli popularne PCV. Zdecydowana większość zakładów produkujących okna na skalę przemysłową korzysta właśnie z tego tworzywa. Jest ono lekkie, tanie, a przy tym niezwykle odporne na uszkodzenia mechaniczne i kompletnie niewrażliwe na wilgoć i inne czynniki, na kontakt z którymi okno narażone jest bez przerwy a które są zabójcze dla drewna. Wykorzystanie PCV pozwoliło również zautomatyzować proces produkcji – ramy wykonywane z tworzywa sztucznego nie są wycinane jak w przypadku drewna ale odlewane, dzięki czemu proces produkcji okna praktycznie nie wymaga obecności robotników taśmowych (musi on jednak być nadzorowany przez techników, inżynierów oraz chemików).

Mimo że zdecydowana większość współczesnych okien wykonywana jest z PCV, to jednak produkcja przemysłowa okien drewnianych ma się dobrze i w ostatnich latach możemy obserwować wręcz jej renesans. Wynika to przede wszystkim z rozwoju technologii wytwarzania ram drewnianych – selekcja i obróbka drewna stała się łatwiejsza po sięgnięciu przez producentów po najnowsze zdobycze technologiczne. Okna drewniane nadal są droższe od plastikowych jednak różnica ta nie jest już aż tak duża jak wcześniej. Przy wytwarzaniu okien z drewna potrzebna jest nieco liczniejsza załoga niż przy oknach z PCV – pracownicy muszą między innymi równać ramy papierem ściernym i sprawdzać czy podczas produkcji drewno nie zostało uszkodzone – w odróżnieniu od innych materiałów jego struktura jest za każdym razem inna i nawet jeśli kawałki drewna selekcjonujemy bardzo dokładnie nigdy nie możemy być pewni że w danym miejscu nie wystąpi sęk lub pęknięcie, dlatego niestety część elementów drewnianej ramy okiennej zostaje po kontroli jakości odrzucona.