Przemysł
najlepsze oferty

Największa kopalnia diamentów w historii

Kobiety kochają biżuterię, a w szczególności diamenty. Niestety ich cena często uniemożliwia kupno tych pięknych kamieni. Dlaczego są tak drogie? Czy wynika to z ich rzadkiego występowania? Oczywiście, że tak, jednak istotna jest jeszcze kwestia wydobycia diamentów, które jest zwykle bardzo czasochłonne. Dane szacunkowe mówią, że w celu wydobycia kamienia o wartości jednego karata należy przekopać około 250 ton ziemi. Jak widać są to ogromne ilości, a co za tym idzie koszt wydobycia jest bardzo wysoki.

Na całym świecie wydobywa się średnio 30 ton diamentów rocznie, niewielka część z nich zostanie poddana odpowiedniej obróbce, tak by uzyskać z nich brylant. Reszta zostanie przeznaczona na cele przemysłowe. Diamentów szuka się najczęściej w wygasłych wulkanach, korytach rzek, czy po prostu buduje się kopalnie w miejscach gdzie znajdują się ich złoża. Największa kopalnia diamentów, jaka kiedykolwiek powstała na świecie to kopalnia w Mirnym na Syberii. W szczytowym okresie wydobywano w niej diamenty o masie ponad dwóch milionów karatów rocznie. Większa ich część była przeznaczana na cele przemysłowe, jednak niektóre trafiały na rynek kamieni szlachetnych. Kopalnia była własnością Państwową i dopiero po upadku ZSRR przeszła w prywatne ręce. Choć przez większą część czasu wykorzystywano ją, jako kopalnię odkrywkową, to od 2004 roku zaczęto wydobywać diamenty przy użyciu wydrążonych chodników, które dochodziły do głębokości nawet 1220 metrów.

Rok 2011 był ostatnim okresem jej działalności, po nim zamknięto kopalnię w Mirnym na dobre i zaprzestano wydobycia, chociaż mówi się, że znajdujące się w niej złoża wystarczyłyby na kolejne dwadzieścia lat. Jako ciekawostkę można podać fakt, że kopalnia jest tak wielka i tak głęboka, że powoduje tworzenie się własnych prądów powietrznych i kilka razy zdarzyło się, że zassała przelatujące nad nią helikoptery. Z tego względu wprowadzono zakaz latania nad jej terenem. Również miasta znajdujące się obok niej jest objęte specjalną ochroną i by się do niego dostać należy posiadać specjalną przepustkę.