Przemysł
najlepsze oferty

Klucz imbusowy – zastosowanie i rodzaje

Klucz imbusowy jest uniwersalnym narzędziem o wielu zastosowaniach. Każdy majsterkowicz powinien go posiadać w swoim warsztacie. Możemy wyróżnić kilka rodzajów tego klucza, a każdy z nich posiada szczególną końcówkę. Poniżej przedstawiamy, czym jest klucz imbusowy oraz opisujemy jego rodzaje.

Jak wygląda klucz imbusowy?

To, co wyróżnia klucz imbusowy to szczególny sześciokątny przekrój. Z tego właśnie powodu jest potocznie nazywany kluczem sześciokątnym. Jego celem jest wkręcanie i odkręcanie śrub posiadających gwint sześciokątny. Klucz imbusowy będzie potrzebny zawsze tam, gdzie wymagana jest precyzja i praca z małymi elementami. Z tego względu bardzo istotne jest dobranie odpowiedniego rodzaju klucza do śruby, którą chcemy wkręcić. Jeśli klucz imbusowy nie będzie pasował do rodzaju śruby, wkręcanie może być bardzo czasochłonne i nieefektywne. 

W jakich pracach używa się klucza imbusowego?

Najczęściej klucz imbusowy jest wykorzystywany w małych pracach polegających na tworzeniu stabilnych połączeń z małych elementów. Klucz imbusowy może być szczególnie przydatny w pracach korygujących krzywizny w gitarze czy podczas skręcania mebli. Klucz imbusowy również stanowi podstawowe wyposażenie naprawcze dla rowerzystów, ponieważ dzięki niemu możemy dokręcać sprężyny, kierownicę oraz przerzutki. 

Ile rodzajów kluczy imbusowych możemy wyróżnić? 

Klucze imbusowe cieszą się dużą popularnością wśród majsterkowiczów ze względu na ich uniwersalność. Poniżej przedstawiamy 3 najczęściej używane rodzaje: 

klucz imbusowy typu L – jest najbardziej znanym modelem. Swoim kształtem przypomina literę L. Jest on głównie wykorzystywany do małych prac, które nie wymagają dużego nacisku.

klucz imbusowy typu T – dzięki dwóm ramionom przypomina literę T. Oba ramiona są zazwyczaj pokryte tworzywem. Ten typ klucza jest wykorzystywany do bardziej zaawansowanych prac.

klucz imbusowy wielofunkcyjny – posiada on wiele kluczy o różnych wielkościach. Wszystkie klucze znajdują się w jednym uchwycie, dlatego przypomina uniwersalny scyzoryk.