Przemysł
najlepsze oferty

Jak wygląda instalacja gruntowej pompy ciepła?

Gruntowe pompy ciepła, zwane również geotermalnymi pompami ciepła, są przyjazne dla środowiska i energooszczędne. Na rynku dostępne są różne typy takich pomp. Dlatego warto poprosić o pomoc specjalistę. Doradzi, który system sprawdzi się najlepiej. Całkowite koszty są uzależnione od rodzaju systemu i zakresu projektu instalacji. Odwierty do pomp ciepła to układ w pętli zamkniętej.

Podstawowe informacje na temat gruntowych odwiertów

Decydując się na instalację gruntowej pompy ciepła, możesz wybrać sieć poziomych kolektorów ułożonych blisko górnych warstw gruntu na niewielkich głębokościach. Alternatywnym rozwiązaniem są pionowe odwierty do pomp ciepła, znane również jako pionowe zamknięte pętlowe geotermalne wymienniki ciepła.
Wybór między tymi dwoma systemami, koncepcyjnie podobnymi, ale strukturalnie odmiennymi, sprowadza się do:

  • dostępnej przestrzeni na instalację pompy ciepła,
  • powierzchni wymagającej ogrzewania,
  • dostępnego budżetu.

Pionowe odwierty do pomp ciepła dobrze sprawdzą się w przypadku małych lub ograniczonych obszarów. Co prawda wiążą się z nimi wyższe koszty instalacji, ale zapewniają większą wydajność cieplną na metr, niż kolektory poziome. W związku z tym gwarantują lepszą wydajność energetyczną.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Odwierty do pomp ciepła składają się z zestawu rur polietylenowych. W większości przypadków mają 15-122 m głębokości.

Przestrzeń między rurami a ścianą odwiertu wiertniczego jest wypełniona specjalną zaprawą. Zazwyczaj stanowi mieszankę bentonitu, piasku i wody pitnej pompowanej od dołu do góry. Bentonit jest wodoodporny i dobrze przewodzi ciepło. Dlatego zatrzymując znaczną ilość wilgoci, rzadko wysycha. Dzięki temu zapewnia właściwy transfer ciepła z ziemi do rury i odwrotnie. Jednocześnie zaprawa bentonitowa stanowi dobrą samouszczelniającą się barierę dla przedostawania się wód gruntowych.

https://odwierty.net/