Przemysł
najlepsze oferty

Chwytaki wykorzystywane w przemyśle – zastosowanie

Jeśli jesteś właścicielem przedsiębiorstwa produkcyjnego z czasem dostrzegasz jak ważna jest automatyzacja. Doskonałym rozwiązaniem pomagającym to osiągnąć są…chwytaki przemysłowe. W przemyśle usprawniają nie tylko sam proces, ale również dzięki ich obecności firma przenosi się na zupełnie inny poziom. Praca przebiega sprawniej i mniej awaryjnie.

Czym są wspomniane chwytaki?

To urządzenia, które służą oczywiście, jak nazwa wskazuje, do chwytania, ale…ich rola jest dużo ważniejsza niż mogłoby się wydawać. W przemyśle służą do przenoszenia przedmiotów w sposób jak najbardziej adekwatny do materiału, z którego składa się owy przedmiot. Jest to niezwykle ważne z dwóch powodów: po pierwsze bezpiecznie przenosimy obiekt, a po drugie bezpiecznie go opuszczamy w miejscu docelowym. Dzięki swojej konstrukcji są one odporne na czynniki zewnętrzne, co sprawia, że stają się wręcz niezawodne.

Jak działają chwytaki?

W trakcie ich działania wytwarzana jest odpowiednia siła zacisku poprzez sprężone powietrze (jeśli chwytak posiada ramiona zaciskowe) lub odpowiedniego podciśnienia w przypadku chwytaków z przyssawkami. Nie zawsze potrzebne są chwytaki z ramionami zaciskowymi. Wszystko zależy od samego przedsiębiorstwa i rodzaju produkcji. Chwytaki pod względem wyglądu charakteryzują trzy elementy: zespół napędowy, przeniesienie napędu i końcówka. Ta ostatnia rozróżnia poszczególne rodzaje chwytaków).

Zalety używania chwytaków

Chwytaki używane w przemyśle obecnie zdają się być elementem niezastąpionym. Dlaczego? Ponieważ pomagają szybko i bezpiecznie transportować różnego rodzaju obiekty, zachowując pełną stabilność i odporność na czynniki zewnętrzne. Dodatkowo dzięki nim mamy możliwość przenoszenia również elementów, które nie są wymiarowe.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Chwytaki wykorzystywane w przemyśle powinny być nie tylko skuteczne, nieawaryjne, ale i…bezpieczne. To ostatnie tyczy się szczególnie stosowania się do dyrektyw i norm, które określają przepisy. Warto pamiętać, że chwytaki są jedynie elementem nośnym innych maszyn, ale ich prawidłowe działanie pozwala zyskać dużo wyższą efektywność niż w przypadku ich braku. Kolejną zaletą jest ich innowacyjność. Sposób montażu, rodzaje końcówek i fakt, że pomagają usprawnić kilka czynności w zależności od potrzeb osoby obsługującej sprawia, że w firmie produkcyjnej stają się nieodłącznym elementem wyposażenia. Co więcej sam proces ich obsługi jest niezwykle prosty.

Który rodzaj chwytaków będzie dla mnie najlepszy?

W sytuacji, kiedy nie jesteśmy pewni, które rozwiązanie w przedsiębiorstwie sprawdzi się najlepiej najlepszą opcją będzie…rozmowa z producentem. Czasami okazuje się, że po głębszym namyśle i rozmowie z ekspertem nasza wizja nieco się zmienia, a co za tym idzie nasze potrzeby. W przypadku tego rodzaju maszyn wywiad i dokładne określenie potrzeby jest kluczowe przy dobieraniu elementów składowych. Często jest również możliwość większego spersonalizowania chwytaków, a co za tym idzie taka rozmowa będzie kluczowa, żeby wybór był strzałem w dziesiątkę.