Przemysł
najlepsze oferty

Chwytak podciśnieniowy – jego zalety w przemyśle

Przyrząd stanowi element systemu wykorzystywanego podczas działań produkcyjnych. Jest to oprzyrządowanie części robota, odpowiedzialnego za transport wybranego elementu roboczego. Przeznaczeniem chwytaka, jak sama nazwa wskazuje, jest manipulowanie przedmiotami. Przyrząd chwyta detal, utrzymuje podczas przenoszenia i zwalnia w miejscu docelowym.

Budowa urządzenia

W skład mechanizmu wchodzi: zespół napędowy, przeniesienie napędu oraz chwytne zakończenie. W zależności od przeznaczenia chwytaki różnią się materiałem, z którego zostały wykonane i kształtem. Napęd może być pneumatyczny, mechaniczny, adhezyjny, elektromagnetyczny, lub hydrauliczny. Urządzenia mogą też różnić się układem przeniesienia napędu: imadłowym, szczypcowym, nożycowym i opasającym. Końcówki przyrządu mogą być sztywne lub elastyczne, a także sprężyste. Układ wykonawczy może być dwu, trzy, lub wieloszczękowy. Elementy mogą być chwytane kształtowo lub siłowo, rozróżniamy też system mieszany.Wymienny wkład próżniowy, zwany eżektorem jest umieszczony przy ssawce, co ma znaczenie, ze względu na mniejszą objętość do odsysania. Do urządzenia doprowadzane jest przewód przez, który dostarczane jest sprężone powietrze. Przez siłę zasysania wytwarzaną dzięki generatorowi podciśnienia, przyssawki przenoszą chwycone przedmioty.
Wyróżniamy mocowanie ręczne i automatyczne. Tak duży wybór i zróżnicowanie urządzeń pozwala na dopasowanie odpowiedniego sprzętu do zapotrzebowania różnego rodzaju działalności klientów.

Sposób montażu chwytaków podciśnieniowych

Na początku powinniśmy wybrać odpowiedni model, przeznaczony do działania, które chcemy wykonać. Przy szczelnych aplikacjach wybieramy urządzenie z zaworem zwrotnym, by nie dopuścić do natychmiastowych rozszczelnień i by produkt się nie uwolnił. Tego typu sytuacja może nastąpić na przykład w czasie przerwy w dostawie sprężonego powietrza. Chwytak próżniowy VSM bez wkładu próżniowego ma zastosowanie, gdy korzystamy z alternatywnego źródła zasilania próżni, lub gdy aplikacje są dobrze uszczelnione, albo wtedy, gdy czas reakcji nie musi być tak szybki. Przyrząd VSM z dwustopniowym wkładem – by zapewnić odpowiedni przepływ próżniowy, przy aplikacjach, które są szczelne, na przykład podczas podnoszenia arkuszy blachy a także przy aplikacji o małych objętościach, zasilanie niedużych ssawek próżniowych. Chwytak próżniowy VSM z trójstopniowym wkładem – by uzyskać szybki czas reakcji w szczelnych aplikacjach, tam gdzie trzeba odessać znaczne objętości, duże ssawki próżniowe i przy aplikacjach, które nie są szczelne, na przykład przy transporcie kartonów, potrzebny jest wysoki przepływ próżni.

Jeżeli urządzenie ma za zadanie przenieść pojedynczy element – produkt VSM z odpowiednimi ssawkami, będzie dobrym wyborem. Przy przenoszeniu większej liczby elementów, lecz nie przy każdym cyklu, wszystkie przedmioty będą unoszone – dobrze wybrać produkt VSMR. Przy podnoszeniu trzech elementów przez cztery ssawki, będzie możliwe dzięki wbudowanemu zaworowi, który nie pozwala na utratę próżni, w sytuacji, gdy jedna z ssawek nie ma kontaktu z przedmiotem. Produkty VSMR przez automatyczny zawór przedmuchu mają możliwość sprawniej opuszczać ładunek po każdym wykonanym cyklu. Urządzenie możemy również używać jako zwykłą pompę próżniową.

Wykorzystanie w przemyśle

Urządzenie jest wielozadaniowe. Znajduje zastosowanie w procesach logistycznych do transportowania poszczególnych pojedynczych elementów lub całych warstw, w różnych rozmiarach i kształtach. Wykorzystywane jest w przemyśle, gdzie stosowane są roboty. Chwytak podciśnieniowy może zostać użyty przy paletowaniu towaru, tworzeniu zamówień, a także sortowaniu określonych części produkcyjnych, ale również w branży metalowej, szklarskiej, kamieniarskiej – na przykład przy podnoszeniu i przenoszeniu płyt, które w inny sposób nie mogłoby by być uchwycone. Jego wielozadaniowość sprawia, że może być niezbędny w wielu gałęziach przemysłu. Produkty są wysoko wydajne, a ich mała waga i niewielki rozmiar wpływają na to, że są dynamiczne, co wpływa na obniżenie kosztów działalności przedsiębiorstwa, w którym znajdują zastosowanie. Używanie tego typu sprzętu, to oszczędność czasu, przez krótszy cykl roboczy, co jest równoznaczne , ze zmniejszeniem nakładów finansowych. Zaletami wprowadzenia do firmy produkcyjnej chwytaków, bez wątpienia jest zwiększenie wydajności a także niezwykła precyzja z jaką działa urządzenie. Praca urządzenia jest łatwa, nie powoduje uszkodzeń podczas przemieszczania ładunków, również tych o znacznej masie. Sposób konstrukcji pozwala na to, by maszyna bez problemu radziła sobie w sytuacjach, gdzie działanie człowieka byłoby utrudnione, niebezpieczne i nie tak wydajne, jak przy użyciu tego typu sprzętu. Niewątpliwą korzyścią jest ergonomia i bezpieczeństwo pracy. Cały proces jest niezawodny, a koszty eksploatacyjne niskie, dzięki temu, że można zaopatrzyć się w generator podciśnienia, który można regulować, a także w pompę z funkcją kontrolowania zużycia energii.

Z racji bogatej oferty, różnorodności sprzętu, a także jego przeznaczenia, jesteśmy otwarci na udzielenie porad i pokierowanie w dokonaniu odpowiedniego wyboru przy zakupie produktu.